رسانه‌های منتقد دولت هم در جابه‌جایی نمایشگاه کتاب همدلی کردند/ برپایی بیش از 30 نشست تخصصی در سالن یاس

رسانه‌های منتقد دولت هم در جابه‌جایی نمایشگاه کتاب همدلی کردند/ برپایی بیش از 30 نشست تخصصی در سالن یاس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی سه‌شنبه 7 اردیبهشت‌ماه به منظور تشریح فعالیت‌های این مجمع در نمایشگاه کتاب تهران با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

نیلی در ابتدای این مراسم گزارشی از عملکرد سال گذشته این مجمع ارائه کرد و گفت: مهمترین کارکردی که باید گزارش شود و معمولاً کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، عملکرد ناشران در سال است.
 
وی ادامه داد: ناشران جبهه انقلاب اسلامی در سال گذشته بیشتر از سال‌های دیگر به لحاظ تولید محتوای فاخر، متناسب با گفتمان انقلاب اسلامی و … فعال بودند. همچنین فعال‌ترین ناشران سال گذشته، ناشران جبهه انقلاب اسلامی بودند و پرخواهان‌ترین محصولات نیز مربوط به همین ناشران است. البته به اندازه‌ای که مخاطب طلب می‌کند، راه نرفته بسیار است و باید ناشران توجه بیشتری به مخاطب‌شناسی داشته باشند.
 
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی افزود: با وجود آنچه عده‌ای معتقدند این نگاه دچار کم و کاستی است اما سه کتاب پرفروش سال گذشته متعلق به ناشران جبهه انقلاب اسلامی بود که دو عنوان از به حوزه دفاع مقدس مربوط می‌شد. در حالی که سال گذشته به دلیل مشکلات مالی، بسیاری از ناشران مجبور شدند ویترین‌‌های خود را تعطیل کنند و حدود 100 کتابفروشی در سراسر کشور تعطیل شد، اما در جبهه انقلاب، شاهد رشد تعداد ویترین‌های کتابفروشی‌ها بوده‌ایم.
 
استفاده از کاغذ ایرانی در جبهه انقلاب اسلامی
نیلی در ادامه با تاکید بر اینکه استفاده از کاغذ ایرانی در جبهه انقلاب اسلامی مورد توجه بوده افزود: در همین زمینه تلاش شده تا این جبهه آثار خود را با کاغذ ایرانی منتشر کند و این موضوع می‌تواند به تقویت تولید ملی کمک کند.

به گفته وی، در حوزه بین‌الملل نیز ناشران جبهه انقلاب آثار مختلفی را به زبان‌های غیرفارسی ترجمه کردند و همچنین برپاکننده مسابقات فرهنگی و کتابخوانی بوده‌اند. علاوه بر این ناشران انقلابی، سال گذشته جوایز متعددی کسب کردند و توانسته‌اند برای ترویج کتاب‌هایشان نیز اقدامات مطلوبی انجام دهند.

رشد 30 درصدی در بخش توزیع کتاب
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در بخش توزیع و توسعه فروشگاهی، ناشران این جبهه شاهد افزایش در این حوزه بودند، گفت: در سال گذشته چهار فروشگاه زیرمجموعه شرکت ترنج در شهرهای ارومیه، تنکابن، باغ موزه دفاع مقدس و قم افتتاح شده است. با توجه به شرایط نامناسب ناشران نیز در بخش توزیع حدود 30 درصد افزایش داشته‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» توسط مرکز شیرازه اظهار کرد: اگر آمار شمارگان کتاب خانواده با مسابقه «کتاب و زندگی» که در سال گذشته برگزار شد، در میان جریان روشنفکری وجود داشت، آنها گوش فلک را کر می‌کردند، در حالی که در فضای انقلاب این اتفاق نیفتاد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: انتشار 10 شماره از نشریه شیرازه، جذب 20 هزار خواننده دیجیتال به واسطه نرم‌افزار خط‌خوان، تولید نرم‌افزار خواندنی‌ها و … از دیگر اقدامات این مجمع بوده است.

وی افزود: در حوزه نرم‌افزار «خط خوان» از رکورد 20 هزار عضو عبور کردیم و آمار تعداد کتاب‌هایمان از هزار و 700 عنوان عبور کرده است. همچنین نشست‌های متعددی در حوزه روانشناسی و کودک و نوجوان برگزار شد که این نشست‌ها منجر به تدوین سند مطالعه کودک و نوجوان شده است. کارگاه‌های آموزشی نیز در مجمع برگزار شد که با استقبال ناشران مواجه بود.

نیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ساخت تیزر کتاب برای صدا و سیما گفت: در سال گذشته بیش از 20 کتاب برای ساخت تیزر انتخاب شد با این وجود انتظار از صدا و سیما در حوزه کتاب بسیار بیشتر از آن چیزی است که بوده و با مطلوب فاصله بسیاری داریم.

اجرای طرح دعوت با 25 درصد تخفیف
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی فعالیت‌های مجمع ناشران در نمایشگاه کتاب اظهار کرد: اجرای طرح «دعوت» سال گذشته توسط ناشران و مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران تجربه خوبی بود که امسال نیز آن را اجرا خواهیم کرد. این طرح شامل بن‌های تخفیفی است که در آن از تشکل‌ها و گروه‌های مختلف مردم دعوت می‌شود که در نمایشگاه کتاب شرکت کنند.

نیلی افزود: سال گذشته 114 ناشر در این طرح مشارکت کردند، امسال نیز 110 ناشر در این طرح مشارکت می‌کنند که شامل 15 درصد تخفیف ناشران و 10 درصد نیز تخفیف ثابت کل نمایشگاه است. در واقع در نهایت مخاطبان می‌توانند با 25 درصد تخفیف کتاب‌ها را خریداری کنند. امسال نیز در کارت‌های دعوت قابلیت اتصال به نرم‌افزار راهنمای کتاب دیده شده است.

وی تاکید کرد: سال گذشته اجرای این طرح 300 میلیون تومان در چرخه اقتصادی ناشران وارد کرد. متولی اصلی این طرح ناشران هستند و مجمع ناشران تنها هماهنگ‌کننده این طرح است و امیدواریم که به واسطه این طرح، دو برابر رقم پارسال افزایش پیدا کند.

تقویت زیرساخت‌ها مطالبه جدی ماست
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت فعلی که تنها یک فروشگاه بزرگ است مطلوب نیست، عنوان کرد: نمایشگاه کتاب به شکل یک فروشگاه بزرگ، شلوغ و غیرهدایت‌کننده مدل مطلوب نیست و به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم به آن تن دادیم چون راه تقویت نشر بزرگ شدن مساحت نیست، بلکه تقویت زمینه‌های تولید و زیرساخت‌هاست که در نهایت موجب تقویت نشر می‌شود، بنابراین بزرگترین مطالبه ما تقویت تولید و زمینه‌های توزیع و ویترین‌های کتابفروشی است.
 
وی افزود: اکنون 70 درصد شهرها کتابفروشی ندارند و در فقر فرهنگی هستند و اگر ارشاد از سیستم توزیع و تولید حمایت کند موفق‌تر خواهد بود. اگر ارشاد بخشی از یارانه‌ای که به خرید کتاب اختصاص می‌دهد در سیستم توزیع سرمایه‌گذاری کند، مطمئناً اتفاقات بهتری خواهد افتاد.

نیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تغییر در نرم‌افزار نمایشگاه گفت: چند سالی است از مدل نمایشگاه مطلوب سخن به میان آمده است و ادبیات این موضوع در میان ناشران، مدیران و تشکل‌ها همه‌گیر شده است هر چند اقدام عملی صورت نگرفته است. آماده‌سازی نمایشگاه شهر آفتاب توسط شهرداری تهران جای قدردانی دارد، هر چند ما فضای مصلا را جای مطلوب و معنوی برای نمایشگاه کتاب می‌دانستیم.
 
تغییر مکان نمایشگاه یک ریسک بزرگ است
وی با بیان اینکه تغییر مکان نمایشگاه یک ریسک بزرگ است، اما همه باید تلاش کنیم تا مردم به نمایشگاه کتاب بیایند، افزود: در حالی که هنگام تغییر مکان نمایشگاه از محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی در سئول به مصلای تهران، رسانه‌ها فشار روانی بسیاری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت وقت وارد کردند، اما امسال خوشبختانه دولت با رفتار ناهنجار رسانه‌ها و تشکل‌ها مواجه نشد، حتی رسانه‌های منتقد دولت نیز با این جابجایی همراهی و همدلی کردند.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا به دلیل پذیرش این ریسک هزینه‌های گزافی برای غرفه‌ها طلب نکند.

سالن یاس رصدخانه و رصدنمای وضعیت واقعی کتاب
نیلی در بخش دیگری از سخنانش به اشاره به فعالیت‌های سالن یاس در نمایشگاه کتاب گفت: سالن یاس رصدخانه و رصدنمای وضعیت واقعی کتاب و نشر کشور است و فضایی برای نخبگان و کتابخوانان حرفه‌ای فراهم می‌کند تا با فضای جدی نشر در سال 94 آشنا شوند.
 
به گفته وی، ویژگی اصلی سالن یاس، موضوع‌بندی کتاب‌ها است که این چیدمان همراه با مشاوره کارشناسان زبده کتاب است. علاوه بر این، بیش از 30 نشست تخصصی و محتوایی پیش‌بینی شده که در ایام نمایشگاه کتاب، برگزار می‌شود. همچنین 14 گروه ترویجی و فعال کتاب نیز در این سالن حضور دارند و بیش از دو هزار عنوان کتاب نیز برای مخاطبان در حوزه‌های مختلف به نمایش گذاشته می‌شود. علاوه بر این نسخه دوم نرم‌افزار خواندنی‌ها و 50 پوستر معرفی کتاب در این سالن رونمایی می‌شود.
 
وی افزود: رونمایی از نرم‌افزار کاربردی با عنوان «پینش» یکی دیگر از اقدامات است که به عنوان نقشه راهنمای نمایشگاه تولید شده و از قابلیت‌های آن راهنمایی مخاطبان به دو شیوه ناشرمحور و موضوع‌محور است.

اطلاع‌رسانی، گمشده کتابخوانی کشور است
نیلی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی همواره یکی از مشکلات نمایشگاه کتاب بوده اظهار کرد: مجمع ناشران انقلاب اسلامی در این دوره از نمایشگاه به کمیته اطلاع‌رسانی نمایشگاه کمک‌هایی می‌کند، البته ما به کل مجموعه نمایشگاه کتاب کمک می‌کنیم اما به طور خاص، در این دوره به کمیته اطلاع‌‌رسانی یاری می‌رسانیم.

وی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی، گمشده کتابخوانی کشور است، اگر در سال رقمی نزدیک به 70 هزار نسخه کتاب منتشر شود، چه کسی فرصت آشنا شدن با آنها را دارد؟ بنابراین برای هدفمند کردن مطالعه نیاز به اطلاع‌رسانی قوی است.
 
انتقاد از محرمانگی در ارائه اطلاعات کتاب
وی با بیان اینکه وظیفه ثبت اطلاعات کتاب‌ها بیش از 20 سال است که برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب است، گفت: این وظیفه به نحو مطلوب انجام نمی‌شود و  تبدیل به یکی از گره‌های کور کتاب و کتابخوانی در کشور شده است.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ادامه داد: موسسه خانه کتاب طی دو سال اخیر تبدیل به رقیب بخش خصوصی شده و با این نوع فعالیت خانه کتاب نمی‌توان تحولی در کتابخوانی رقم زد.

وی با انتقاد از محرمانگی در ارائه اطلاعات کتاب تاکید کرد: این موضوع یک امر غیرقابل قبول است چون در حوزه کتاب، محرمانگی معنایی ندارد. ناشری که خودش اطلاعاتش را برای ثبت کتابش به سازمانی داده، چرا برای دریافت آن باید هزینه کند؟

نیلی اظهار کرد: حرف‌های بسیاری درباره این موارد وجود دارد که طی عمر 6 ساله مجمع ناشران وجود داشته و در دو سال اخیر، این مساله تشدید شده است. دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب، نوکر مردم هستند و معنا ندارد نهادهای مرتبط با کتاب در ارائه اطلاعات تبختر کند، بلکه باید گره‌گشایی کند.
 
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به حضور کشور روسیه به عنوان میهمان ویژه امسال نمایشگاه کتاب گفت: روسیه کشور کتابخوان‌هاست و باید از این فرصت استفاده کرد و کتاب‌های خوب خود را به ویژه با توجه به رویکرد ضدامپریالیستی روسیه به آنها معرفی کرد.

رسانه‌های منتقد دولت هم در جابه‌جایی نمایشگاه کتاب همدلی کردند/ برپایی بیش از 30 نشست تخصصی در سالن یاس

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی سه‌شنبه 7 اردیبهشت‌ماه به منظور تشریح فعالیت‌های این مجمع در نمایشگاه کتاب تهران با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

نیلی در ابتدای این مراسم گزارشی از عملکرد سال گذشته این مجمع ارائه کرد و گفت: مهمترین کارکردی که باید گزارش شود و معمولاً کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، عملکرد ناشران در سال است.
 
وی ادامه داد: ناشران جبهه انقلاب اسلامی در سال گذشته بیشتر از سال‌های دیگر به لحاظ تولید محتوای فاخر، متناسب با گفتمان انقلاب اسلامی و … فعال بودند. همچنین فعال‌ترین ناشران سال گذشته، ناشران جبهه انقلاب اسلامی بودند و پرخواهان‌ترین محصولات نیز مربوط به همین ناشران است. البته به اندازه‌ای که مخاطب طلب می‌کند، راه نرفته بسیار است و باید ناشران توجه بیشتری به مخاطب‌شناسی داشته باشند.
 
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی افزود: با وجود آنچه عده‌ای معتقدند این نگاه دچار کم و کاستی است اما سه کتاب پرفروش سال گذشته متعلق به ناشران جبهه انقلاب اسلامی بود که دو عنوان از به حوزه دفاع مقدس مربوط می‌شد. در حالی که سال گذشته به دلیل مشکلات مالی، بسیاری از ناشران مجبور شدند ویترین‌‌های خود را تعطیل کنند و حدود 100 کتابفروشی در سراسر کشور تعطیل شد، اما در جبهه انقلاب، شاهد رشد تعداد ویترین‌های کتابفروشی‌ها بوده‌ایم.
 
استفاده از کاغذ ایرانی در جبهه انقلاب اسلامی
نیلی در ادامه با تاکید بر اینکه استفاده از کاغذ ایرانی در جبهه انقلاب اسلامی مورد توجه بوده افزود: در همین زمینه تلاش شده تا این جبهه آثار خود را با کاغذ ایرانی منتشر کند و این موضوع می‌تواند به تقویت تولید ملی کمک کند.

به گفته وی، در حوزه بین‌الملل نیز ناشران جبهه انقلاب آثار مختلفی را به زبان‌های غیرفارسی ترجمه کردند و همچنین برپاکننده مسابقات فرهنگی و کتابخوانی بوده‌اند. علاوه بر این ناشران انقلابی، سال گذشته جوایز متعددی کسب کردند و توانسته‌اند برای ترویج کتاب‌هایشان نیز اقدامات مطلوبی انجام دهند.

رشد 30 درصدی در بخش توزیع کتاب
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در بخش توزیع و توسعه فروشگاهی، ناشران این جبهه شاهد افزایش در این حوزه بودند، گفت: در سال گذشته چهار فروشگاه زیرمجموعه شرکت ترنج در شهرهای ارومیه، تنکابن، باغ موزه دفاع مقدس و قم افتتاح شده است. با توجه به شرایط نامناسب ناشران نیز در بخش توزیع حدود 30 درصد افزایش داشته‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» توسط مرکز شیرازه اظهار کرد: اگر آمار شمارگان کتاب خانواده با مسابقه «کتاب و زندگی» که در سال گذشته برگزار شد، در میان جریان روشنفکری وجود داشت، آنها گوش فلک را کر می‌کردند، در حالی که در فضای انقلاب این اتفاق نیفتاد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: انتشار 10 شماره از نشریه شیرازه، جذب 20 هزار خواننده دیجیتال به واسطه نرم‌افزار خط‌خوان، تولید نرم‌افزار خواندنی‌ها و … از دیگر اقدامات این مجمع بوده است.

وی افزود: در حوزه نرم‌افزار «خط خوان» از رکورد 20 هزار عضو عبور کردیم و آمار تعداد کتاب‌هایمان از هزار و 700 عنوان عبور کرده است. همچنین نشست‌های متعددی در حوزه روانشناسی و کودک و نوجوان برگزار شد که این نشست‌ها منجر به تدوین سند مطالعه کودک و نوجوان شده است. کارگاه‌های آموزشی نیز در مجمع برگزار شد که با استقبال ناشران مواجه بود.

نیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ساخت تیزر کتاب برای صدا و سیما گفت: در سال گذشته بیش از 20 کتاب برای ساخت تیزر انتخاب شد با این وجود انتظار از صدا و سیما در حوزه کتاب بسیار بیشتر از آن چیزی است که بوده و با مطلوب فاصله بسیاری داریم.

اجرای طرح دعوت با 25 درصد تخفیف
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی فعالیت‌های مجمع ناشران در نمایشگاه کتاب اظهار کرد: اجرای طرح «دعوت» سال گذشته توسط ناشران و مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران تجربه خوبی بود که امسال نیز آن را اجرا خواهیم کرد. این طرح شامل بن‌های تخفیفی است که در آن از تشکل‌ها و گروه‌های مختلف مردم دعوت می‌شود که در نمایشگاه کتاب شرکت کنند.

نیلی افزود: سال گذشته 114 ناشر در این طرح مشارکت کردند، امسال نیز 110 ناشر در این طرح مشارکت می‌کنند که شامل 15 درصد تخفیف ناشران و 10 درصد نیز تخفیف ثابت کل نمایشگاه است. در واقع در نهایت مخاطبان می‌توانند با 25 درصد تخفیف کتاب‌ها را خریداری کنند. امسال نیز در کارت‌های دعوت قابلیت اتصال به نرم‌افزار راهنمای کتاب دیده شده است.

وی تاکید کرد: سال گذشته اجرای این طرح 300 میلیون تومان در چرخه اقتصادی ناشران وارد کرد. متولی اصلی این طرح ناشران هستند و مجمع ناشران تنها هماهنگ‌کننده این طرح است و امیدواریم که به واسطه این طرح، دو برابر رقم پارسال افزایش پیدا کند.

تقویت زیرساخت‌ها مطالبه جدی ماست
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت فعلی که تنها یک فروشگاه بزرگ است مطلوب نیست، عنوان کرد: نمایشگاه کتاب به شکل یک فروشگاه بزرگ، شلوغ و غیرهدایت‌کننده مدل مطلوب نیست و به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم به آن تن دادیم چون راه تقویت نشر بزرگ شدن مساحت نیست، بلکه تقویت زمینه‌های تولید و زیرساخت‌هاست که در نهایت موجب تقویت نشر می‌شود، بنابراین بزرگترین مطالبه ما تقویت تولید و زمینه‌های توزیع و ویترین‌های کتابفروشی است.
 
وی افزود: اکنون 70 درصد شهرها کتابفروشی ندارند و در فقر فرهنگی هستند و اگر ارشاد از سیستم توزیع و تولید حمایت کند موفق‌تر خواهد بود. اگر ارشاد بخشی از یارانه‌ای که به خرید کتاب اختصاص می‌دهد در سیستم توزیع سرمایه‌گذاری کند، مطمئناً اتفاقات بهتری خواهد افتاد.

نیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تغییر در نرم‌افزار نمایشگاه گفت: چند سالی است از مدل نمایشگاه مطلوب سخن به میان آمده است و ادبیات این موضوع در میان ناشران، مدیران و تشکل‌ها همه‌گیر شده است هر چند اقدام عملی صورت نگرفته است. آماده‌سازی نمایشگاه شهر آفتاب توسط شهرداری تهران جای قدردانی دارد، هر چند ما فضای مصلا را جای مطلوب و معنوی برای نمایشگاه کتاب می‌دانستیم.
 
تغییر مکان نمایشگاه یک ریسک بزرگ است
وی با بیان اینکه تغییر مکان نمایشگاه یک ریسک بزرگ است، اما همه باید تلاش کنیم تا مردم به نمایشگاه کتاب بیایند، افزود: در حالی که هنگام تغییر مکان نمایشگاه از محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی در سئول به مصلای تهران، رسانه‌ها فشار روانی بسیاری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت وقت وارد کردند، اما امسال خوشبختانه دولت با رفتار ناهنجار رسانه‌ها و تشکل‌ها مواجه نشد، حتی رسانه‌های منتقد دولت نیز با این جابجایی همراهی و همدلی کردند.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا به دلیل پذیرش این ریسک هزینه‌های گزافی برای غرفه‌ها طلب نکند.

سالن یاس رصدخانه و رصدنمای وضعیت واقعی کتاب
نیلی در بخش دیگری از سخنانش به اشاره به فعالیت‌های سالن یاس در نمایشگاه کتاب گفت: سالن یاس رصدخانه و رصدنمای وضعیت واقعی کتاب و نشر کشور است و فضایی برای نخبگان و کتابخوانان حرفه‌ای فراهم می‌کند تا با فضای جدی نشر در سال 94 آشنا شوند.
 
به گفته وی، ویژگی اصلی سالن یاس، موضوع‌بندی کتاب‌ها است که این چیدمان همراه با مشاوره کارشناسان زبده کتاب است. علاوه بر این، بیش از 30 نشست تخصصی و محتوایی پیش‌بینی شده که در ایام نمایشگاه کتاب، برگزار می‌شود. همچنین 14 گروه ترویجی و فعال کتاب نیز در این سالن حضور دارند و بیش از دو هزار عنوان کتاب نیز برای مخاطبان در حوزه‌های مختلف به نمایش گذاشته می‌شود. علاوه بر این نسخه دوم نرم‌افزار خواندنی‌ها و 50 پوستر معرفی کتاب در این سالن رونمایی می‌شود.
 
وی افزود: رونمایی از نرم‌افزار کاربردی با عنوان «پینش» یکی دیگر از اقدامات است که به عنوان نقشه راهنمای نمایشگاه تولید شده و از قابلیت‌های آن راهنمایی مخاطبان به دو شیوه ناشرمحور و موضوع‌محور است.

اطلاع‌رسانی، گمشده کتابخوانی کشور است
نیلی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی همواره یکی از مشکلات نمایشگاه کتاب بوده اظهار کرد: مجمع ناشران انقلاب اسلامی در این دوره از نمایشگاه به کمیته اطلاع‌رسانی نمایشگاه کمک‌هایی می‌کند، البته ما به کل مجموعه نمایشگاه کتاب کمک می‌کنیم اما به طور خاص، در این دوره به کمیته اطلاع‌‌رسانی یاری می‌رسانیم.

وی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی، گمشده کتابخوانی کشور است، اگر در سال رقمی نزدیک به 70 هزار نسخه کتاب منتشر شود، چه کسی فرصت آشنا شدن با آنها را دارد؟ بنابراین برای هدفمند کردن مطالعه نیاز به اطلاع‌رسانی قوی است.
 
انتقاد از محرمانگی در ارائه اطلاعات کتاب
وی با بیان اینکه وظیفه ثبت اطلاعات کتاب‌ها بیش از 20 سال است که برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب است، گفت: این وظیفه به نحو مطلوب انجام نمی‌شود و  تبدیل به یکی از گره‌های کور کتاب و کتابخوانی در کشور شده است.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ادامه داد: موسسه خانه کتاب طی دو سال اخیر تبدیل به رقیب بخش خصوصی شده و با این نوع فعالیت خانه کتاب نمی‌توان تحولی در کتابخوانی رقم زد.

وی با انتقاد از محرمانگی در ارائه اطلاعات کتاب تاکید کرد: این موضوع یک امر غیرقابل قبول است چون در حوزه کتاب، محرمانگی معنایی ندارد. ناشری که خودش اطلاعاتش را برای ثبت کتابش به سازمانی داده، چرا برای دریافت آن باید هزینه کند؟

نیلی اظهار کرد: حرف‌های بسیاری درباره این موارد وجود دارد که طی عمر 6 ساله مجمع ناشران وجود داشته و در دو سال اخیر، این مساله تشدید شده است. دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب، نوکر مردم هستند و معنا ندارد نهادهای مرتبط با کتاب در ارائه اطلاعات تبختر کند، بلکه باید گره‌گشایی کند.
 
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به حضور کشور روسیه به عنوان میهمان ویژه امسال نمایشگاه کتاب گفت: روسیه کشور کتابخوان‌هاست و باید از این فرصت استفاده کرد و کتاب‌های خوب خود را به ویژه با توجه به رویکرد ضدامپریالیستی روسیه به آنها معرفی کرد.

رسانه‌های منتقد دولت هم در جابه‌جایی نمایشگاه کتاب همدلی کردند/ برپایی بیش از 30 نشست تخصصی در سالن یاس

آپدیت آفلاین نود 32

تکنولوژی جدید